POZOR !!! Od února 2022 bude ordinace Rozárka přemístěna na novou adresu - Vrchlického 230, 533 45 Čeperka !!!

Kočka a červené dásně

Juvenilní hyperplastická gingivitida

Kočka má červené dásně – víme, o co se jedná?

Pokud má Vaše kočka červené dásně, zřejmě trpí jejich zánětem. Zánětem dásní trpí mnoho koček v našich domácnostech, aniž bychom si toho všimli. Proč nám to kočka nedává najevo, najdete ZDE.

Bolest dásní Vaší kočky si jednoduše doma ověříte po mocí tohoto TESTU!

Není ale zánět jako zánět. Bez kvalitního profesionálního vyšetření nelze říct, zda jsou červené dásně „pouze“ obrazem jejich zánětu nebo zda se pod dásněmi skrývá jiné onemocnění.  Pokud se na příčinu zánětu dásní nepřijde, respektive se nevyloučí jiné skryté onemocnění, bývá léčení zdlouhavé a neúspěšné.

Určitě spousta z Vás řešila onemocnění dásní u své kočky a zkoušela všechno možné. Vystřídali jste třeba více veterinářů, Vaše kočka si prošla několika antibiotickými kúrami, lokálními aplikacemi různých gelů a roztoků a výsledek nebyl úplně uspokojivý.

červené dásně jsou pouze příznakem onemocnění dutiny ústní u koček.

Nejčastější nálezy, které ve své praxi vidím:

  1. Chronická gingivostomatitida koček („kaudální stomatitida“)
  2. Rezorpční léze (FORL)
  3. Juvenilní hyperplastická gingivitida/ parodontitida koček
  4. Zlomené zuby
  5. Nádory v dutině ústní

1. Chronická gingivostomatitida koček (FCGS)

Nejedná se pouze o červené dásně, ale kočce „hoří“ téměř celá tlamička i krk. Jako kdyby okusovaly kaktus. Dásně a sliznice v dutině ústní jsou rudé, zvředovatělé, krvácející a bolavé.  Je až s podivem, že většina koček do poslední chvíle žere.

Příčina zatím není úplně jasná. V současné době se ukazuje, že mechanismus vzniku chronické gingivoastomatitidy je v nerovnováze mezi imunitním systémem kočky a množstvím nejrůznějších antigenů v dutině ústní (bakterie zubního plaku, viry – kalicivirus, herpesvirus, FIV, FeLV…).

Léčba chronické gingivostomatitidy není snadná. Je zapotřebí velké spolupráce mezi veterinářem, majitelem a kočkou. Výraznou úlevu při řešení chronické gingivostomatitidy přináší odstranění většiny zubů. Řešení se může zdát drastické, ale zatím jediné, které umožní kočce se najíst bez bolesti.

2. Resorpční léze

Dříve známé onemocnění pod zkratkou FORL (felinní odontoklastické resorpční léze) je velmi častou příčinou červených dásní. Resorpční léze jsou velmi bolestivé onemocnění, při kterém dochází k „rozpadu“ skloviny. Zub bolí, protože se bakterie z dutiny ústní dostanou do kontaktu se zubní dření a způsobí její zánět. Časem se korunka zubu úplně odlomí a kořen zubu zůstane v dásni. Kočka pak vypadá jako bezzubá, ale kořeny zubů dost trápí a způsobí ve svém okolí zánět dásní. Ten může být zaměněn za formu prosté gingivitidy. Bez rentgenologického vyšetření nelze spolehlivě určit diagnózu a snaha o léčbu zánětu dásní je neúspěšná.

Jak se resorpční léze léčí? V současné době je možné pouze vytržení postižených zubů.

Článek o resorpčních lézích si můžete přečíst ZDE

3. Juvenilní hyperplastická gingivitida / parodontitida

Velmi časný nástup zánětu dásní, které jsou červené až rudé, snadno krvácí a přerůstají zuby tak, že jsou korunky zubů sotva vidět. U některých koček onemocnění vzniká už v období přezubování. Pokud není správně řešeno, zánět dásní rychle přechází v zánět závěsného aparátu zubu – v parodontitidu. Juvenilní parodontitida se objevuje již ve věku kolem osmého-devátého měsíce věku. Prvními postiženými zuby jsou řezáky, kolem kterých jsou červené dásně. Zuby se začnou viklat a brzy vypadávat.  Typický je silný zápach z tlamy.

Ošetření juvenilní gingivitidy / parodontitidy spočívá v odstranění přerostlých dásní a velmi pečlivé zubní hygieně.

4. Zlomené zuby

Zlomené zuby jsou častým problémem outdoorových zvířat (žijících převážně venku) díky jejich způsobu života (lov, bitvy mezi kocoury, autoúrazy). Objevují se však i případy, kdy si majitel všimne u své kočky, žijící pouze v domácnosti, že má zlomený špičák a vůbec neví, jak k tomu došlo. Do koček prostě nevidíme.

Zub může být zlomený jen „trošku“ nebo může být otevřená dřeňová dutina. Ošetření zlomeného zubu by mělo být provedeno co nejdříve. I když je odloupnutá pouze sklovina, infekce může proniknout do zubní dřeně přes dentinové kanálky. Zlomený zub je zpravidla nejvhodnější ošetřit endodonticky, tj. vyčistit a vyplnit celou dřeňovou dutinu.

Komplikace neřešených zlomených zubů jsou velmi časté. Dochází ke vzniku parodontitidy, v horní čelisti může být zanícený i slzný kanálek s výtokem z oka a dokonce se díky zánětu může rozpadat i kost v okolí zubu (osteomyelitida).

Článek o zlomených zubech psa a kočky najdete ZDE

5. Nádory v dutině ústní

Většina nádorů, které se vyskytují u koček, je maligního charakteru, tj. jsou zhoubné. Častým nádorem je karcinom skvamózních buněk (SCC), fibrosarkom nebo melanom. Karcinom skvamózních buněk je agresivní nádor, který postihuje i kosti čelistí a tvoří metastázi v mízních uzlinách a plicích. Včasná diagnostika, i ve stadiu „neškodného“ zánětu dásní, je základem úspěchu při léčbě. Velikost nádoru, doba růstu a místo výskytu jsou důležitý faktor pro vyslovení prognózy.

Onemocnění zubů a dutiny ústní u koček se často ve svém počátku projevuje jako červené dásně a zápach z tlamy. Pokud není včas a kvalitně provedeno vyšetření, často se onemocnění vleče a přes veškeré léčebné pokusy se ho nedaří zvládnout.

Bez kvalitního vyšetření není možné odlišit prostý zánět dásní od jiných onemocnění!

Vladěna Stránská
MVDr. Vladěna Štrosová je veterinářka, která se věnuje veterinární prevenci a stomatologii. Učí všechny, kteří se starají o psa, kočku nebo třeba králíka, jak pečovat o jejich zuby. Smyslem její práce je včas odhalit zdravotní problémy a společně s majitelem pomoci nemocnému zvířeti.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..