POZOR !!! Od února 2022 bude ordinace Rozárka přemístěna na novou adresu - Vrchlického 230, 533 45 Čeperka !!!

Jak čistit zuby psovi

Čistit zuby psovi? Zubní pastou a kartáčkem? ANO!

Proč a jak bychom vlastně měli psům čistit zuby, když divokým šelmám je nikdo nečistí? Odpověď je jasná. Životní styl a anatomie našich domácích psů se značně liší od jejich divokých protějšků. Skladba potravy je naprosto odlišná. A sociální vazby jsou s člověkem daleko užší.

Tvorba zubního plaku na dásních a zubech (nejen) psa je zcela normální proces. Jen jeho vrstva bývá u každého jedince jiná.Množství zubního plaku závisí na mnoha faktorech, jako je třeba množství a skladba slin a v nemalé míře i na postavení zubů. Zubní plak je převážně tvořen bakteriemi, které pokrývají zuby a dásně. Čím je tato vrstva silnější, je i agresivnější. Bakterie zubního plaku způsobují zánět dásní  a pokud proniknou pod dáseň, rozruší spojení zubu s okolím a vzniká parodontitida. Tento proces se neděje jen u zvířat, ale samozřejmě i u nás, lidí. Abychom zabránili potížím se zuby a vyhnuli se ztrátě svých zubů, denně si je čistíme. A to bychom měli dělat i pro našeho psa.

Jak tedy čistit psovi zuby?

Základem je trpělivost. Není kam spěchat. Až si váš pes zvykne na jednu věc, přidejte další. Pokud budete aplikovat následující kroky s trpělivostí a láskou, jistě to svého psa naučíte. Tady je 6 základních kroků.

  1. Vyčleňte si čas, který budete čištění zubů vašeho psa věnovat. Udělejte z toho rituál, na který se bude pes TĚŠIT.
  2. Zvykněte svého psa na doteky v oblasti čenichu. Dotýkejte se hřbetu čenichu, pysků a postupně i vlastního čenichu. Až to bude pes tolerovat, zajíždějte postupně do dutiny ústní a masírujte prsty dásně.
  3. Vyberte vhodnou zubní pastu. Nepoužívejte zubní pasty pro lidi. Až na výjimky obsahují fluor, který je pro psy toxický. Nečekejte od psa, že pastu nebude polykat a vypláchne si ústa. Dejte zubní pastu svému psovi ochutnat. Zjistíte, zda dává přednost kuřecí nebo např. hovězí příchuti.
  4. Vyberte zubní kartáček, který bude vyhovovat jak vám, tak vašemu psovi. Použít můžete veterinární zubní kartáčky nebo kartáčky pro lidi. Některým psům mohou vyhovovat kartáčky prstové (z plastu nebo mikrovlákna) a některým zase ty „klasické“. Měly by mít ale husté a měkké štětiny.
  5. Vmáčkněte zubní pastu do štětin zubního kartáčku. Zasuňte zubní kartáček ze strany mezi zuby a tváře a začněte s čištěním po stranách. Postupně se přesouvejte na ostatní zuby. Přední zuby, řezáky, si nechte nakonec. Je to velmi citlivá oblast.

ODMĚŇUJTE!

Odměna je nejlepší pozitivní motivace! Za každý drobný posun a spolupráci svého psa odměňte.

CHVALTE!

Uklidňujte svého psa svým hlasem, mluvte na něj.

NESPĚCHEJTE!

Je jedno, jestli se váš pes naučí spolupráci za den, dva dny nebo za měsíc. Postupujte vždy nenásilně. Pokud už pes nechce spolupracovat, nechte ho. Je lepší postupovat pomaleji a trpělivě, než lovit vystrašeného psa z pod pohovky.

A jak často čistit psovi zuby? Čím častěji, tím lépe. Každodenní odstraňování zubního plaku ušetří vašemu psovi nutnou anestezii při zubním ošetření a vám finanční výdaje s tím spojené.

A co dělat se psy, kteří přes veškerou vaši snahu nechtějí spolupracovat? V jejich případě je pravidelná péče o jejich zuby na veterinárním lékaři. I já mám takově pacienty. Aby se u nich předešlo vážným komplikacím spojeným s hromaděním zubního plaku a kamene, doporučuji pravidelnou profesionální zubní hygienu. Samozřejmě, že se takový zákrok neobejde bez anestezie, ale ta je krátká a ne hluboká. Váš pes odejde po zákroku zvesela domů a jeho dech bude opravdu svěží.

Našla jsem pro vás pěkné instruktážní video. Není sice v češtině, ale trpělivost a správný postup je z něj velice srozumitelný.

Jak čistit zuby psovi NÁZORNĚ

Jak čistit zuby psovi

Informace o zubních pastách a zubních kartáčcích pro psy se pro vás chystají.

Vladěna Stránská
MVDr. Vladěna Štrosová je veterinářka, která se věnuje veterinární prevenci a stomatologii. Učí všechny, kteří se starají o psa, kočku nebo třeba králíka, jak pečovat o jejich zuby. Smyslem její práce je včas odhalit zdravotní problémy a společně s majitelem pomoci nemocnému zvířeti.
Komentáře
  1. Václava Ler napsal:

    Nám se osvědčil kartáček na zuby – https://www.zooo.cz/kartacek-zubni-na-prst-2ks-henry-schein-P12950/. Je teda fakt, že mu čistíme od malička, takže s tím nemá problém. U starších psů, možná leda nějaké kousací věci?

    • MVDr. Vladěna Štrosová napsal:

      Dobrý den, tak záleží, jak velký je váš pes. Já tyto kartáčky moc nedoporučuji, protože mají krátké a řídké štětiny, kdy důkladné odstranění plaku není možné. Nicméně, pokud kartáček vyhovuje vám i pejskovi a pejsek netrpí onemocněním zubů a dásní, je to v pořádku. U starších psů chápu otázku jako u psů nenaučených na kartáček? I starší pes se může na kartáček naučit, jen to chce velkou trpělivost a zabere to nějaký čas, ze dne na den se to nenaučí. Kousací věci, tedy různé tyčinky, kosti… fungují jen na těch zubech, kterými je koušou. Rozhodně nepomůžou na řezáky a zadní stoličky.

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..