POZOR !!! Od února 2022 bude ordinace Rozárka přemístěna na novou adresu - Vrchlického 230, 533 45 Čeperka !!!

Zubní pasta pro psy a kočky

TraumaPet stoma Ag je veterinární přípravek pro čištění zubů s obsahem nanostříbra. Má výborné abrazivní účinky pro odstranění plaku a jemnou masovou příchuť.

Jaká je vhodná zubní pasta pro psy a kočky ?

V minulém článku o výběru zubního kartáčku pro vaše zvíře jsem zdůraznila důležitost mechanického odstraňování zubního plaku. Zubní pasta pro psy a kočky je doplňkem každodenní péče o zuby Vašeho zvířete. Chutná zubní pasta navíc zlepší spolupráci psa i kočky při čištění zubů a zároveň napomůže odstranění zubního plaku. Psí zubní pasty totiž obsahují látky, které pomocí enzymů pomáhají rozkládat zubní plak. Některé zubní pasty pro psy a kočky obsahují i protizánětlivé a desinfekční přísady, díky nimž udržují dásně zdravé.

Jak tedy s výběrem vhodné zubní pasty?

Hned na začátku jedno varování: Je nutné používat zubní pasty určené pro zvířata.  Zubní pasty pro lidi (až na výjimky) nejsou vhodné a mohou dokonce Vašemu zvířeti ublížit. Kromě fluoru, který obsahuje většina lidských zubních past, obsahují i různé silice, konzervační látky, pěnidla a umělá sladidla, která při polykání zubní pasty zvířetem mohou způsobit zažívací potíže a dokonce i otravu. Zvířata si totiž pusu nevyplachují! O lidských zubních pastách byl natočen i moc pěkný pořad z cyklu „A dost!“. Přece nechcete, aby takovou chemii polykali i naši miláčci!

Zubních past pro zvířata je celá řada. Obsahují kombinace enzymatických látek a různých desinfekčních (chlorhexidin diglukonát) a protizánětlivých látek (např. nanokrystalické stříbro). Neméně důležitá je i příchuť (kuřecí, hovězí, játrovou apod.) a  každé zvíře preferuje tu svou. Proto je velmi těžké vyzdvihnout jednu jedinou zubní pastu.

Zmíním se ještě o technice používání zubní pasty. V procesu návyku na čištění zubů jsme si říkali, že je vhodné nejprve zvíře na zubní pastu navyknout. Vymáčkneme si zubní pastu na prst a dáme ji zvířeti ochutnat. Poté můžeme prstem se zubní pastou jemně masírovat dásně. Pokud použijeme klasický zubní kartáček, vmáčkneme potřebné množství zubní pasty do jeho štětin.

Některé zubní pasty pro zvířata jsou doplněny aplikátorem, pomocí kterého se zubní pasta aplikuje na dásně bez použití zubního kartáčku. Výrobce těchto zubních past má za to, že enzymy obsažené v zubní pastě samy dokáží odbourat vrstvu zubního plaku.  Ale zkoušeli jste to? Takto aplikovaná zubní pasta nemá příliš času působit na zubní plak – je velmi rychle spolknuta zvířetem a zubní plak dál zůstává na zubech. Tato technika se dá snad jedině doporučit u takových psů a koček, které se ani přes veškerou snahu nedaří přesvědčit ke spolupráci se zubním kartáčkem.

 

A závěrem to nejdůležitější:

Zubní pasta a zubní kartáček nejlépe pomohou Vašem zvířeti, pokud se používají, nestačí se na ně dívat ve skříňce :-).

 Čím častěji, tím lépe.

Zubní pasty, které můžete použít:

Vladěna Stránská
MVDr. Vladěna Štrosová je veterinářka, která se věnuje veterinární prevenci a stomatologii. Učí všechny, kteří se starají o psa, kočku nebo třeba králíka, jak pečovat o jejich zuby. Smyslem její práce je včas odhalit zdravotní problémy a společně s majitelem pomoci nemocnému zvířeti.
Komentáře
  1. Martin napsal:

    Čistím mu zuby vývarem ze šalvěje. Potírání dásně. Vždycky jsem se smál, čištění zubů u psů a vůbec. Příroda si to zařídí, mají to určitě nastavené, ale určitě měním názor. Protože jsem něco zanedbal a budu to muset dát do poradku. Ptám se hlavně na ten šalvěj, může mu ublížit potírání dasni.

    • MVDr. Vladěna Štrosová napsal:

      Dobrý den. Šalvěj k potírání asi použít můžete, ale v žádném případě by nemělo dojít k polykání. Nejen že to psovi nebude úplně chutnat, při opakovaném pozření by mohlo dojít k otravě, protože šalvěj obsahuje thujon. Thujon je látka ze skupiny ketonů, která nemusí dělat zvířatům dobře. Pokud chcete použít bylinné přípravky, lepší na záněty dásní je řepík, ale i tam spíš potírání než výplachy a polykání. Ze všeho nejdůležitější je ale mechanicky odstraňovat zubní plak. Na kartáček můžete použít ochucené zubní pasty pro psy.

  2. Monika napsal:

    Dobrý den, chtěla jsem se zeptat jakou zubní pastu bych měla používat na čištění mého malého knírače, který má odstraněný zubní kámen a chci minimalizovat jeho opětovnou tvorbu chci opravdu pastu, která má dobrý účinek před opětovnou tvorbou zubního kamene, nyní používám orozyme gel děkuji Vám za radu Moravcová.

    • MVDr. Vladěna Štrosová napsal:

      Dobrý den paní Moravcová, zubní pasta Orozyme gel patří mezi velmi účinné zubní pasty pro psy a kočky, která dokáže předcházet při správném používání tvorbě zubního plaku. Působí na zubní plak i enzymaticky, to znamená, že v kombinaci s mechanickým odstraněním zubního plaku zubním kartáčkem působí dvojím účinkem. Z dalších zubních past, které doporučuji, je zubní pasta výrobce Virbac – C.E.T. zubní pasta.
      Pěkný den, VŠ

  3. Pavlína napsal:

    Dobrý den, je vhodné použít pro psa měsíčkovou zubní pastu Weleda?

    Složení: Voda, uhličitan vápenatý, glycerin, křemičitan hořečnato-hlinitý, alkohol, extrakt z měsíčku lékařského, myrhová pryskyřice (myrha), xantanová guma, glycyrrhizát amonný, aroma*, limonen*

    *z přírodních éterických olejů

    Případně jinou z přírodní kosmetiky, kterou bychom mohli se psem sdílet?

    Děkuji, hezký den.

    • MVDr. Vladěna Štrosová napsal:

      Dobrý den, vámi zmiňovaná zubní pasta nepění a neobsahuje fluor, což je určitě pro psa v pořádku. Obsahuje však éterické oleje, které nejsou vzhledem k odlišnému metabolismu pro psa vhodné, u kočky je její používání zcela nevhodné.

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..