POZOR !!! Od února 2022 bude ordinace Rozárka přemístěna na novou adresu - Vrchlického 230, 533 45 Čeperka !!!

Zubní kartáček pro psy

zubní kartáček klasický oboustranný

„Jak vybrat vhodný zubní kartáček pro vašeho psa nebo kočku“

Zdraví dutiny ústní našich domácích zvířat nemá vliv pouze na jejich vůni dechu, ale i zdraví celého organismu. Ke správné hygieně dutiny ústní psů a koček je třeba vybrat především vhodný zubní kartáček. Takový, který bude zvíře 1. dobře tolerovat, nám se s ním bude 2. pohodlně pracovat a takový, kterým dosáhneme 3. uspokojivého efektu. Hlavním cílem čištění zubů psa a kočky je odstranění zubního plaku. Pravidelným čištěním zubů zabráníme hromadění zubního plaku u dásňového okraje a tím vzniku zánětu dásní, který má mnohdy dramatické pokračování končící i ztrátou zubu.

Na trhu je k dispozici velké množství speciálních zubních kartáčků pro zvířata.

Použít se dají ale i zubní kartáčky pro lidi (a já je často preferuji).

S jakými zubními kartáčky se můžete setkat?

  1. Zubní kartáčky na prst

Tyto zubní kartáčky se jednoduše navléknou na prst, pomocí kterého se provádí vlastní čištění zubů. Zubní kartáčky z mikrovlákna jsou vhodné pro kočky a malé psy a především tam, kde s technikou návyku čištění zubů začínáme. Poté, co vaše zvíře zvykne na vaši ruku v tlamě, pokračujeme s navléknutým zubním kartáčkem. Docílíte s nimi jemného a citlivého čištění. Je třeba si však uvědomit, že v dutině ústní zvířete nemanipulujeme pouze se zubním kartáčkem, ale i s naším prstem.

Zubní kartáčky na prst plastové jsou o něco bezpečnější, nemají však moc kvalitní štětiny a jsou poměrně robustní.  Ne každý pes (a už vůbec ne kočka) jsou ochotni tento typ zubního kartáčku tolerovat.

  1. Zubní kartáčky klasické, vláknové

Hlavním ukazatelem kvalitního zubního kartáčku je hustota a jemnost vláken. Čím více vláken a čím jemnější, tím lepší. Zubní kartáčky určené pro psy a kočky mají často velmi málo štětin, které jsou navíc poměrně hrubé. A to se zvířatům moc nelíbí. Hrubými zubními kartáčky můžeme také poškodit jemnou tkáň dásní – a to známe určitě i z varování naší zubní hygienistky nebo zubního lékaře. Zubní kartáčky pro zvířata mohou být jednostranné nebo oboustranné (dvě hlavičky o různé velikosti). Mohou mít také šikmý sklon štětin, tj. štětiny směřují proti sobě.

Lidské zubní kartáčky vhodné pro psy a kočky jsou kartáčky zn. Curaprox, které splňují jak množství a kvalitu štětin, tak i určitou variabilitu ve výběru velikosti hlavičky.

Speciální zubní kartáčky pro psy a kočky jsou k dostání v petshopech, u veterinárního lékaře nebo v kosmetických salónech pro psy a kočky.

Při výběru vhodného zubního kartáčku je velmi důležité zohlednit 

1. temperament zvířete,

2. ochotu spolupracovat a také

3. stav dásní.

Pokud je vaše zvíře krátce po ošetření zubů a dásní, kterým je třeba dát prostor k hojení, je výhodné použít zubní kartáček s extra měkkými vlákny (u lidí používaný po chirurgických zákrocích v ústech).

Ať už si vy a vaše zvíře vyberete zubní kartáček jakýkoli a budete s ním provádět čištění zubů svého svěřence DENNĚ, jistě to bude na zdraví jeho dásní a kvalitě dechu znát.

Vladěna Stránská
MVDr. Vladěna Štrosová je veterinářka, která se věnuje veterinární prevenci a stomatologii. Učí všechny, kteří se starají o psa, kočku nebo třeba králíka, jak pečovat o jejich zuby. Smyslem její práce je včas odhalit zdravotní problémy a společně s majitelem pomoci nemocnému zvířeti.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..