POZOR !!! Od února 2022 bude ordinace Rozárka přemístěna na novou adresu - Vrchlického 230, 533 45 Čeperka !!!

Když kočku bolí zuby

Když kočku bolí zuby

Jak mi kočka řekne, že ji bolí tlamička?

S kočkami jako pacienty se v mé zubní ordinaci setkávám často. Ale ne proto, že by si samy řekly, že je bolí zuby. Nebo že by si páníček sám všiml, že jejich kočku bolí zuby. Kočka totiž umí skvěle bolest skrývat. Jako typický predátor přece celému světu neukáže, že má nějaký handikep.

Pokud kočku bolí zuby, raději si tiše trpí v koutku.

Postupně se zvyšuje počet hodin, kdy odpočívá, straní se ostatních zvířat v domácnosti a nemusí být moc kontaktní. Nebo naopak se začne víc mazlit. Nebo se z vašeho miláčka může stát zdánlivě z ničeho nic agresivní nevrlé zvíře. A ŽE ŽERE? Přece neumře hlady! Pozorný majitel si může všimnout, že si kočka začne vybírat v jídle nebo že třeba potravu zvláštně hltá. Ale většinou si nikdo ničeho nevšimne.

A když kočka najednou přestane žrát, tak už je za 5 minut dvanáct (nebo i po dvanácté).

Představte si, kdybyste trpěli bolestí hlavy. Den, dva, to je ještě v pohodě. Ale týden, měsíc, rok? To už člověka změní, tak proč ne kočku. My veterináři tomu říkáme chronická maladaptační bolest. Na tu už hned tak nějaká léčba nezabere. A tak jak se vlivem bolesti mění člověk (začne být protivný sám sobě i svému okolí), tak se mění i povaha kočky. Některé to řeší tak, že zdánlivě spí, některé jsou protivné až agresivní a některé mohou trpět různými poruchami chování. Třeba přestanou používat toaletu, na kterou roky vzorně chodily. A že se vaší kočce opakují záněty močového měchýře? Příčina může být právě v tom, že kočku něco dlouho bolí a ta bolest vyvolá stresovou reakci!

A co může kočku tak strašně bolet?

No přece zuby a dásně!

Jen málo majitelů se svým kočkám pravidelně dívá do dutiny ústní. A když, tak co vidí? Trochu žluté zuby, možná zubní kámen a červené dásně. A to má přece téměř každá kočka.

Pokud se kočka objeví v mé ordinaci, prohlídka její tlamy je jeden z nejdůležitějších kroků vyšetření.  Já poznám, že něco není v pořádku. Často již pouhým pohledem.

Ale jak to poznáte vy, že právě vaši kočku bolí zuby?

Hned vám to ukážu. Mám na to velmi jednoduchou metodu.

Používám ji velmi často, hlavně když mi majitel kočky tvrdí, že kočku nic nebolí, protože normálně žere. To je pro mě výzva. Musím totiž takového páníčka přesvědčit o opaku. Vlastně sama kočka vás přesvědčí, jestli ji bolí zuby.

Jak na to? Potřebujete pouze vatovou tyčinku („uchošťour“), kterou máme všichni doma.  Tu si trochu navlhčete a jdeme na to. Poodhrňte vaší kočce pysky a přejeďte jí tyčinkou po dásních. Nemusíte vůbec tlačit. Pokud jí to bolí, začne vám to dávat najevo. Většinou začne víc či míň cukat bradou. A nezapomeňte se na tyčinku podívat, někdy bývá i trochu od krve – zanícené dásně totiž krvácí.

Nejste si jistí, jak na to? Podívejte se na video!

Vladěna Stránská
MVDr. Vladěna Štrosová je veterinářka, která se věnuje veterinární prevenci a stomatologii. Učí všechny, kteří se starají o psa, kočku nebo třeba králíka, jak pečovat o jejich zuby. Smyslem její práce je včas odhalit zdravotní problémy a společně s majitelem pomoci nemocnému zvířeti.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..