POZOR !!! Od února 2022 bude ordinace Rozárka přemístěna na novou adresu - Vrchlického 230, 533 45 Čeperka !!!

Zubní kaz u psa

Zubní kaz se bohužel nevyhýbá ani psovi, nejlepšímu příteli člověka. Naštěstí kočky jsou zubního kazu ušetřeny (mají ale jiné specifické problémy). I když se zubní kaz u psa nevyskytuje tak často jako třeba zlomený zub nebo zánět, přesto se s ním v ordinaci setkávám. A co je zajímavé, většinou o nich majitelé nemají ani potuchy.

Co je zubní kaz?

Na vzniku zubního kazu se podílí více faktorů (potrava, tvar zubů, zubní plak). Bohužel není zubní kaz u psa tak dobře prozkoumán jako u lidí. Zubní kaz vznikne narušením tvrdých zubních tkání, jako je sklovina a/nebo dentin. Podobně jako u lidí za to mohou bakterie (Streptococcus mutans, Streptococcus spp., Lactobacillus spp.), které zpracovávají cukry z potravy. Vznikají kyseliny, které odvápňují nejprve sklovinu a následně dentin (zubovinu). Postižená část zubu je měkká a silně bolestivá.

zubní kaz - baset

Jsou roztomilí, ale víme, jestli nemají zkažené zuby?

Které zuby se psovi kazí?

Zubní kaz se u psa nejčastěji vyskytuje na zubech, které mají plochou skusnou plošku (horní a dolní stoličky), nicméně se zubní kaz může objevit na jakémkoli zubu. Tyto zuby mají na korunce prohlubně, kde se hromadí bakterie zubního plaku spolu s potravou. Za vznik zubního kazu u psa  může částečně i genetická zátěž, často se zubní kaz vyskytuje v určitých rodinných liniích. Zubní kaz se vyskytuje více u středních a velkých plemen psů, já jsem ve své ordinaci zaznamenala vyšší výskyt zubního kazu u basetů.

zubní kaz = bakterie zubního plaku + hlubší ploška zubu + genetická zátěž

Co zubní kaz u psa způsobuje?

V první fázi dochází k odvápnění skloviny. Ta je měkčí a méně odolná. Pokud nedojde samovolně k vyhojení poškozené skloviny (k opětovnému ukládání minerálních látek), postupuje zubní kaz hlouběji. Poškozuje dentin (zubovinu), který je proti sklovině měkčí a tím kaz postupuje rychleji. Pokud je postižený dentin, zub se stává velmi citlivým na chlad, teplo a zátěž (skus). Jakmile kaz prostoupí vrstvou dentinu, dojde k průniku kazu do zubní dřeně. Zubní dřeň se infikuje bakteriemi, vznikne její zánět a zubní dřeň odumře. Infekce u kořene zubu může u psa způsobit tzv. periapikální absces, kdy se v případě postižení horních stoliček objeví „boule pod okem“.

Bolí zubní kaz psa?

Psa zkažený zub bolí, nicméně navenek si majitel většinou ničeho nevšimne. Pokud je postižená sklovina, zub nebolí. S postupujícím kazem do hloubky zub bolí a v případě infekce zubní dřeně je bolest výrazná. Bohužel psi se navenek tváří, že je nic nebolí a ztěžují tak možnost včasného ošetření. Z vlastní zkušenosti po konzultaci s majiteli ošetřených psů se po ošetření kazů psům zlepšila nálada, byli hravější a měli větší chuť k jídlu.

Jak se zubní kaz ošetřuje?

Ošetření zubního kazu se moc neliší od způsobu ošetření kazu u lidí. Je tu však jeden velký rozdíl. My lidé chodíme na pravidelné prohlídky k zubaři a proto se na kaz většinou přijde včas, kdy je ještě možné zub zaplombovat. U psů je systém prevence zubního onemocnění hodně pozadu. Majitelé se do tlamy psa nedívají pravidelně (já doporučuji každý den), nevyžadují prohlídku dutiny ústní při každé návštěvě u veterináře, nečistí svým psům zuby a v neposlední řadě mnoho veterinářů prohlídku zubů psa podceňuje.

Zubní kaz, který poškodil sklovinu, popřípadě dentin ne příliš do hloubky, lze ošetřit konzervativně. To znamená kaz vyvrtat a zaplombovat. Pokud už zubní kaz pronikl do zubní dřeně (nebo do její těsné blízkosti), je vhodnější zub vytrhnout. Čistě teoreticky lze zub ošetřit pomocí endodoncie (ošetření kořenových kanálků). Protože se ale jedná zpravidla o vícekořenové stoličky, kterým zubní kaz zničil téměř celou korunku, je vhodnější s ohledem na vyhlídky do budoucna zub vytrhnout.

Co může majitel udělat pro prevenci zubního kazu?

Nejdůležitější je pravidelná (denně) kontrola zubů a dutiny ústní a v případě jakýchkoli pochybností návštěva u veterináře. Naučte svého psa spolupracovat při prohlížení tlamy, vyplatí se to. Naučte svého psa tolerovat zubní kartáčekčištění zubů. Není vhodné krmit psa sacharidovými krmivy (pečivo, sladkosti, syrové ovoce).  Žádejte po vašem veterináři pravidelnou prohlídku dutiny ústní.

Shrnutí

  • zubní kaz se u psa vyskytuje
  • majitel ho zpravidla nezaregistruje
  • zubní kaz psa bolí
  • včasné kazy lze celkem jednoduše ošetřit
  • hluboké kazy končí často vytržením zubu
  • nejdůležitější prevence je pravidelná kontrola zubů

 

Vladěna Stránská
MVDr. Vladěna Štrosová je veterinářka, která se věnuje veterinární prevenci a stomatologii. Učí všechny, kteří se starají o psa, kočku nebo třeba králíka, jak pečovat o jejich zuby. Smyslem její práce je včas odhalit zdravotní problémy a společně s majitelem pomoci nemocnému zvířeti.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..