POZOR !!! Od února 2022 bude ordinace Rozárka přemístěna na novou adresu - Vrchlického 230, 533 45 Čeperka !!!

Vyšetření zubů u zvířecího zubaře?

oššetření zubů bez anestezie zubním rentgenem není možné

Jak probíhá vyšetření zubů u veterinárního stomatologa?

Už jste někdy u nějakého byli?  Možná ještě ne. Možná, že máte skvělého veterináře, který je ve vyšetření zubů zběhlý. Nebo jste neměli potřebu dosud řešit problém se zuby vašeho psa, se kterým by si Váš veterinář nevěděl rady. A nebo možná ani netušíte, že nějací veterináři – zubaři jsou. A pro Vás tu jsou tyto řádky.

V čem jsme odlišní? Co můžeme pro Vaše zvíře udělat? Jaké vybavení a přístroje používáme?

Pokud se objednáte do mé ordinace k vyšetření zubů Vašeho zvířete, připravte se na to, že si budeme chvíli povídat. Takto strávený  čas je pro mě, pro Vás a Vaše zvíře velice důležitý. Během rozhovoru se vyptám na spoustu věcí kolem Vašeho zvířete a ujasníme si, co ode mě očekáváte, co Vás jako majitele zvířete trápí (občas se totiž stane, že potíže Vašeho zvířete jsou diametrálně odlišné od těch Vašich) a jakou následnou péči jste ochotni a vůbec schopni Vašemu zvířeti po ošetření poskytovat.

Právě kvalita následné péče o dutinu ústní a zuby má velký vliv na typ zákroku.

(Někdy je lepší zub vytrhnout, pokud víte, že se nebudete z nějakého důvodu moci o ně starat.)

Následuje podrobné klinické vyšetření pacienta, a to nejen vyšetření dutiny ústní a zubů. Komplexní vyšetření je velmi důležité například z hlediska hojení ran. Také některá celková onemocnění mohou být příčinou potíží v dutině ústní. V neposlední řadě je klinické vyšetření  součástí přípravy na operační zákrok.  Ošetření tlamy zvířat, ať už se jedná o zubní hygienu nebo velký stomatochirurgický zákrok, se bez celkové anestezie neobejdou. Proto je součástí ošetření zubů nezřídka vyšetření krve a srdce.

Klinické vyšetření zubů probíhá v několika krocích a tak trochu závisí na temperamentu zvířete.

  • V prvním kroku si zvíře prohlédnu a prosahám. Pokud zvíře dovolí, odhrnu mu pysky a otevřu tlamu. Pokud je to možné a zvíře spolupracuje, vyfotím viditelný problém fotoaparátem. To je velmi důležité např. při hodnocení vad skusu, protože mi umožní se k hodnocení vrátit v klidu na monitoru počítače bez zápasení se zvířetem. A to je tak všechno, co zmůžu s pacientem při vědomí udělat.

 Ale co se děje pod dásněmi? Není postižená čelistní kost? Jak vypadají kořeny zubů? Nejsou vytvořeny parodontální choboty, případně jak jsou hluboké?

Na tyto otázky si mohu odpovědět až po druhém a třetím kroku. Ale to už pacient musí být alespoň zklidněný, nejčastěji pomocí látek zvaných sedativa.

  • V druhém kroku  zklidněnému psovi znovu podrobně vyšetřím dutinu ústní. Na pomoc si vezmu parodontální sonduostré pátradlo. Proč?  Sondou si vyšetřím okolí každého jednotlivého zubu, abych zjistila stav dásňového žlábku, krvácivost dásní (známka zánětu) a případně hloubku vytvořených chobotů. Ostrým pátradlem zkontroluji tvrdost skloviny a odliším např. zbarvení zubu od zubního kazu.  Všechno, co zjistím, zaznamenám do zubní karty.

Toto vyšetření zubů mi sice dá lepší obrázek o závažnosti onemocnění, ale stále nevím, jak vypadají kořeny zubů a čelisti.

  • Následuje třetí krok – rentgenologické vyšetření zubů. K tomu využívám intraorální (zubní) rentgen, který mi umožňuje zobrazit zubní struktury daleko detailněji než běžný rentgen.

Všechny tyto tři kroky, 1. klinické vyšetření zubů a dutiny ústní při vědomí, 2. vyšetření zubů v sedaci a 3. rentgenologické vyšetření zubů, mi obvykle umožní stanovit diagnózu a postup ošetření.  Někdy se ale může stát, že je třeba provést další kroky pro stanovení diagnózy. V některých obzvlášť komplikovaných případech je potřeba pacienta odkázat i na vyšetření počítačovou tomografií.

Všechny tři kroky vyšetření mohou být součástí prvotní stomatologické konzultace. Nebo je možné v rámci konzultace provést klinické vyšetření při vědomí pacienta s předoperační vyšetřením a vyšetření zubů v sedaci s rentgenologickým vyšetřením se odloží na termín naplánovaného zákroku, abychom předešli dvojí anestezii.

Přístup ke každému pacientovi, majiteli a konkrétním potížím je individuální, lze ho podle potřeb modifikovat, zjednodušit nebo naopak doporučit další vyšetření.

Samozřejmostí je podrobná fotodokumentace. Ta mi slouží jak k záznamu do karty pacienta, tak i pro další studium a např. tvorbu prezentací pro chovatele nebo kolegy veterináře. Je to také výborná věc, pokud potřebuji případ zkonzultovat se zkušenějším kolegou.

Nikdo učený z nebe nespadl a některé nálezy nejsou úplně jednoznačné.


Případ z praxe:

První pacient, pes,  přišel s citlivostí zubů, kde mu chyběla vrstva skloviny na řezácích, jak kousal do mříží. Na prvním obrázku vidíte stav zubů pouze pohledem, na druhém obrázku je vyšetření zubů parodontální sondou (ta pronikla skrz zub v místě rozdělení na dva kořeny – známka pokročilé parodontitidy). Třetí snímek je rentgenologickým potvrzením těžké parodontitidy (zuby „plavou“ ) a zároveň vidím stav kořenů – podle nich vidím, jak jednoduše nebo obtížně půjde zub vytrhnout.

Druhý pacient, kočka. První obrázek při klinickém vyšetření – zanícené dásně a chybějící zuby. Rentgenologické snímky ukazují na zbytky kořenů v čelistech a na poškozené zuby resorpčními lézemi (kořeny vypadají jako vykotlané kmeny).

 

Vladěna Stránská
MVDr. Vladěna Štrosová je veterinářka, která se věnuje veterinární prevenci a stomatologii. Učí všechny, kteří se starají o psa, kočku nebo třeba králíka, jak pečovat o jejich zuby. Smyslem její práce je včas odhalit zdravotní problémy a společně s majitelem pomoci nemocnému zvířeti.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..