POZOR !!! Od února 2022 bude ordinace Rozárka přemístěna na novou adresu - Vrchlického 230, 533 45 Čeperka !!!
Onemocněním dutiny ústní a zubů trpí v různém rozsahu mnoho zvířecích pacientů. Věděli jste, že zánět v okolí zubů – parodontitida je dokonce nejčastějším infekčním nemocněním?
Proto častokrát slýchám: „ Vždyť jsme byli na čištění zubů před pár měsíci a dnes to ani není poznat!“
Profesionální vyšetření a ošetření dutiny ústní u zvířat se bohužel bez anestezie neobejde. I kdyby zvíře tolerovalo mechanické odstranění zubního kamene ať už nehty či mincí, jak často slýchám (sofistikovanější majitelé a ošetřovatelé umí používat i různé srpky), nemůže být vůbec řeč o vyšetření dásňového žlábku, případně vzniklého chobotu. Navíc může dojít k poranění zvířete a poškození dásní, které je velmi bolestivé. A rentgen zubů bez anestezie? Dejte psovi rentgenový film mezi zuby, vydejte povel „nerozkousej ho a zůstaň v téhle pozici“ a opusťte místnost, abyste mohli zmáčknout knoflík. Připadá Vám to vtipné? Pro některé majitele mnohdy nepochopitelné, protože jejich pes je přece hodný.
Takhle se vkládá rentgenový film do tlamy zvířeti.
Ano, i někteří veterináři propagují ošetření bez anestezie, a to i zubním ultrazvukem! Najít můžete i různá propagační videa veterinářů a ošetřovatelů zvířat, jak jsou schopní čistit a ošetřit zuby bez anestezie. Snad aby ukázali majitelům, že oni jsou lepší, protože to zvládnou. Ale s tím já zásadně nesouhlasím!
Takové ošetření je pro zvíře velmi nepříjemné a bolestivé a nikdy není smysluplné. Navíc ultrazvukové přístroje jsou chlazeny vodou (často destilovanou) a může dojít k polykání této vody pacientem, případně jejímu vdechnutí (samozřejmě se všemi nečistotami). Kolem ošetřovaného zvířete vzniká aerosol plný bakterií z dutiny ústní a při nedostatečné ochraně pacienta hrozí i onemocnění jeho očí. A kdo si myslí, že je ošetření zubním ultrazvukem zcela bez rizika, ten se mýlí! Koncovkou ultrazvuku, která se ač neviditelně, s velkou razancí pohybuje (pohyb hrotu koncovky připomíná pneumatické kladivo), se dokáže při neopatrné manipulaci vážně narušit sklovina zubu a jemná vazivová vlákna kolem zubu.
Jak probíhá vyšetření zubů u psího zubaře si můžete přečíst ZDE
K odmítavému postoji EVDS (European Veterinary Dental Society) k ošetření zubů bez anestezie se připojilo již 21 zemí včetně České republiky (CVDS – Czech Veterinary Dental Society). Český překlad se svolením EVDS si můžete přečíst zde: http://www.vet-stom.cz/cz/clanky/zakroky-bez-anestezie.html
Příběh jako důkaz:
Jedenáctiletý pudl, který byl na odstranění zubního kamene půl roku před pořízením této fotografie. Na rentgenovém snímku vidíte, že zuby jakoby visí ve vzduchu. Kost, ve které by zuby měly být zanořeny, je postižená zánětem v důsledku parodontitidy. Zubní kámen byl odstraněn pouze z korunek zubů a nemocné zuby v tlamě zůstali. Byl proveden pouze kosmetický zákrok, nikoli léčebný! Příběh pudla Bena si můžete celý přečíst ZDE!