POZOR !!! Od února 2022 bude ordinace Rozárka přemístěna na novou adresu - Vrchlického 230, 533 45 Čeperka !!!
Zápach z tlamy psa může být někdy tak intenzivní, že s ním nelze pobývat v jedné místnosti. Že je psům cítit z tlamy, na to jsme zvyklí. Nepočítám situace, kdy Váš pes na vycházce sežere něco velice nechutného nebo jste ho obdarovali pochoutkou v podobě zrajících tvarůžků nebo sušených psích dobrot.
Ve většině případů je zápach z tlamy způsoben hromaděním zubního plaku nebo onemocnění dásní.
Zubní plak je vrstva bakterií, která ulpívá na povrchu zubů. Kde se tyto bakterie berou? Dutina ústní zvířat (ani člověka samozřejmě) není sterilní prostředí. Bakterie se do dutiny ústní dostanou s potravou, z vody a ze všeho, co pes vezme do tlamy. Bakteriální povlak na zubech je zcela normální jev a objevuje se už pár hodin po profesionálním ošetření. To je naprosto normální. Jen záleží na tom, jak silná vrstva plaku na zubech je.
Jak to, že někteří psi mají zuby čistší než jiní? Jak se zbavují plaku, když si nečistí zuby? Existuje jev, kterému se říká samočistící funkce chrupu. Co to je? Uspořádání zubů v dutině ústní není náhodné. Každý zub má typický tvar, uložení a svou funkci. Některé zuby slouží k uštípnutí – uříznutí potravy, jiné k trhání a další k drcení potravy. Jak spolu při příjmu potravy zuby navzájem spolupracují, z jejich ploch se vrstva plaku odstraňuje. Samozřejmě také záleží na charakteru potravy.
Na prvním místě je chybné postavení zubů. To je důvod, proč se zubní plak hromadí více na zubech malých plemen psů. Otočené zuby, nahloučené zuby těsně vedle sebe, zuby které v oblouku chybí nebo naopak přebývají a nepoměr velikosti čelistí (podkus, předkus, úzká čelist) jsou nejčastější příčinou.
Dalším z častých důvodů je, že na některé zuby pes nechce kousat. Proč? Protože ho bolí. Zub může být zlomený, může se na něm vyskytnout zubní kaz nebo má pes třeba nemocné dásně. Z pudu sebezáchovy, pes přeci nechce umřít hlady, kouše tam, kde ho to nebolí (nebo bolí méně).
Čím je vrstva bakterií na zubech silnější, tím víc se objevují jiné druhy bakterií – a ty nejsou úplně neškodné. Dalo by se říct, že jsou „drzé“ a lezou pod dásně. Plíží se pomalu podél zubu směrem ke kořenu a vzniká to, čemu se říká parodontitida neboli zánět okolí zubu. Kolem zubu se vytvoří tzv. chobot, ve kterém se vesele množí další a další bakterie. Navíc se pod uvolněné dásně dostávají zbytky potravy, tráva a nečistoty. A to opravdu nevoní.
Zubní kámen je zubní plak, na který působily sliny. Protože sliny obsahují vysoké procento minerálních látek, zubní plak doslova „ztvrdne na kámen“. Sám o sobě zánět nezpůsobí, ale jeho povrch je drsný a umožní bakteriím se na něm lépe přichytit. A tak se vrstva plaku zvětšuje. Vniká uzavřený koloběh
Zubní kámen vidíme na korunce zubu. Narušením spojení dásně se zubem se zubní plak hromadí i pod dásní a následně se tvoří i zubní kámen. Často je zubním kamenem pokryta velká část kořene zubu. A ten není na první pohled vidět.
Ne vždy je na vině špatná hygiena…
Také některá onemocnění vnitřních orgánů mohou zapříčinit zápach z tlamy Vašeho zvířete. Typickými jsou cukrovka (diabetes melitus) a onemocnění ledvin.
Další možnou příčinou muže být nádor v tlamě nebo zapíchnuté cizí těleso (klacek, kost).
Co se s tím dá dělat? Rozhodně neváhat a co nejdříve navštívit veterináře, nejlépe toho, kdo se soustředí na onemocnění zubů. Ten určí příčinu zápachu, navrhne správný léčebný postup a podle diagnózy stanoví i následnou péči.
Proč není dobré spoléhat se na odstranění zubního kamene v psích kosmetických salónech?
Příběh z praxe:
Baset, který měl zubním kamenem obalenou pouze jednu stranu tlamy. Proč? Protože jeho stoličky byly postiženy zubním kazem. A to tak hlubokým, že se infekce dostala do zubní dřeně. Jak pes tuto stranu tlamy pro bolest nezatěžoval, hromadění zubního plaku a posléze zubního kamene napáchalo nevratné škody i na ostatních zubech. Celý příběh baseta si můžete přečíst zde.
Dobry den mela bych dotaz mam stenatko civavy je ji 9 tydnu a strasne ji zapacha z ust chtela bych poradit co s tim dekuji
Dobrý den, určitě je potřeba zkontrolovat skus, to znamená jestli jsou mléčné zoubky správně narostlé a jestli se nekouše třeba špičáky do patra, zanícená sliznice může zapáchat. Nechte štěňátko vyšetřit u veterinárního stomatologa aby zjistil, zda za zápach může problém v tlamce. Pokud bude tlamka v pořádku, bude potřeba se zaměřit na trávení a metabolismus.
Dobrý večer,mám dotaz můj pes má afty nad špičákama,na stěru zjistili,že má staphylococcus pseudintermedius, náš vet řekl abych se tím nezabývala,strašně mu smrdí s pusy ,poraďte děkuji mnohokrát
Dobrý den, pokud psovi zapáchá z tlamy, určitě je dobré najít příčinu. Afty nad špičáky mohou být způsobeny agresivními bakteriemi zubního plaku, kultivace z těchto aftů nemá smysl. Pokud mu z tlamy silně zapáchá, může mít na zubech kaz nebo a to je nejčastější příčina, je přítomná pokročilá parodontitida, tedy zánět okolí zubu v hlubších vrstvách. Určitě doporučuji vyšetření u veterinárního stomatologa, který situaci zápachu nebude podceňovat a na základě vyšetření navrhne řešení. Obvykle je potřeba důkladné vyšetření včetně intraorálního rentgenu a důsledně provedená zubní hygiena (ne jen viditelný povrch zubů). Vážně nemocné zuby se odstraní.
Dobrý den. Chtěla bych se zeptat ohledně té zubní pasty. Četla jsem i jiný článek o zubní pasty atd. Mému pejskovy ( dobrman ) budou v Listopadu 4 roky. Nikdy neměl problém s zápachem. Ale teď poslední dobou mu začalo zapáchat v tlamě. A všimla jsem si že má ten povlak na zubech. A tak se chci zeptat. Jestli nevíte o konkrétně kvalitní zubní pastě. Jejích strašně moc a já nechci koupit nějakou která by mu pak mohla ublížit. Má míčky co mají bodliny a nebo kosti co jsou všelijak tvarované a občas si kouše i buvolí kost. + venku kouše dřevenou činku nebo klacek, frisbee má i míč Jolly Ball u kterého kouše rukojeť stoličkama .Tak že zoubky používá skoro pořád. Ale i tak ten povlak se objevil. Zubní kámen nebo kaz nemá. K veterináři na kontrolu a očkováni jde až v listopadu. Předtím byl v dubnu. A chválil zoubky krásný zdraví a bílé. Až na to že má obroušené špičáky kvůli tomu žužlání těch předmětu. Až teď je to ani měsíc co mu začalo zapáchat. Žádný kousek co by mu tam hnisal nebo z jídla zůstalo nemá. Jen zuby jsou trošku do hněda. Zápach taky není až tak moc silný ale jde znát. Četla jsem i o nějakým prášku z řas. Ale moc se v tom nevyznám a nechci něco kupovat co nebude pomáhat a nebo naopak mému mazlíčkovy ublíží. A nebo bych měla počkat až sním půjdu zas na kontrolu co mi veterinář na to řekne? Pokud byste mi poradila, byla bych moc ráda. 🙂 Předem děkuji za odpověď
Dobrý den. Pokud vašemu psovi začalo zapáchat z tlamy a objevil se povlak, může být v tlamě problém. Určitě nechte psovi důkladně zkontrolovat všechny zuby, zda na nich není kaz (ten se tvoří převážně na horních stoličkách a málokdo si toho všimne) nebo může mít některý zub zlomený, i třeba jen nepatrně. Pak by si v kousání ulevoval a tím by se zhoršila hygiena.
Já doporučuji zubní pasty s enzymatickým působením, to je např. zubní pasta Orozyme nebo C.E.T. Pokud chcete, aby mělo čištění smysl, je potřeba denní péče. Do krmiva můžete přidávat i mořskou řasu, kelpu. Je to ale jen pomocný přípravek, který může měnit charakter zubního plaku a kamene a proto se vám bude lépe čistit. Sama o sobě bez čištění nic moc nezmůže. K dostání je mnoho přípravků s kelpou (sama je nestíhám sledovat), v ordinaci nabízím Plaque off.
Dobrý den, máme doma desetiletého
Jorkšíra, kterého léčíme se zubním kamenem a silným zápachem z tlamičky. Teď jsme si pořídili Britského modrého kocourka se kterým pijí z jedné misky i když mají každý svou. Chtěl bych se zeptat zda se může kocourek nějak nakazit bakteriemi, které způsobují zápach a zubní kámen? Někdy je mu cítit z tlamičky jako Jorkšírkovi, ale mění se mu zuby tak si myslíme, že by to mohlo být tím. Jaký je prosím váš názor.
Moc děkuji. B. T
Dobrý den. Co se týká parodontitidy, kterou trpí váš pes, tak ta přenosná ze zvířete na zvíře není. Co mě ale znepokojuje je, že „léčíte“ zubní kámen a zápach z tlamičky yorkšírovi. Nevím úplně přesně co myslíte léčbou, protože jediná léčba je odstranit nemocné zuby. Pak zmizí zubní kámen i zápach a nezbývá než zbylé zuby čistit.
Pěkný den, VŠ
Dobry den chci se zeptat mam 8 tydenni stene Jacka russela mam ho chvili koupila jsem si ho. A strasne mu smrdi z tlamky.. Nevite Co je na to ucinne? Bydlim v zahranici tak nevim Co bych ji na to mohla koupit dekuji
Dobrý den, pokud vašemu pejskovi je cítit z tlamy, nezbyde vám, než navštívít veterináře a nechat pejska vyšetřit. Pes může trpět parodontitidou, tedy zánětem okolí zubu. Zápach může být ale také způsoben jiným onemocněním, než onemocněním zubů – pes může mít nemocná játra, slinivku, ledviny, může mít cukrovku…to na dálku nevyřešíme. Proto by vyšetření psa mělo být základem pro další postup.
Pěkný den, VŠ
Dobry den, me 15 lete fence bigla zacaly padat zuby napadene paradontozou (zrejme). Vsimla jsem si rozpadnutych nebo chybejicich casti zubu vzadu v tlame. Nenecha si tam odjakziva moc sáhnout, proto cistime sporadicky. Jaky je vhodný postup? Je mozne odstraneni zubniho kamene a pripadne zkazenych zubu? Je nutna narkoza a je vubec mozna v pripade lecby selestu na srdci a dale je fenka po 2 atakach vestibularniho syndromu.
Moc dekuji za odpoved. S pozdravem
J. Sediva
Vážená paní Šedivá,
je s politováním, že se potíže se zuby Vaší fenky neřešily dřív, než se objevily další zdravotní problémy. Podle popisu má Vaše fenka vážné onemocnění parodontu, bez vyšetření nelze přesně určit, o jaký problém se konkrétně se jedná. Stomatologické vyšetření a ošetření vřetně intraorálního rentgenu je zapotřebí anestezie, proto je před ní nezbytné pečlivé interní vyšetření, včetně vyšetření krve a „čerstvého“ kardiologického vyšetření, vyšetření krevního tlaku a ve případě Vaší fenky by byla vhodná případfně i konzultace neurologa. Věk Vaší fenky je pokročilý a současná onemocnění zvyšují riziko anesteziologických komplikací, a to i přes to, že máme dobré zkušenosti s anestezií u geriatrických pacientů i ve věku Vaší fenky. Na VAši otázku ohledně anestezie musím odpovědět, že anestezie je možná, ale s větší mírou rizika.
V. Stránská