POZOR !!! Od února 2022 bude ordinace Rozárka přemístěna na novou adresu - Vrchlického 230, 533 45 Čeperka !!!
Všimli jste si, že má Vaše zvíře zlomený zub? A jak jste reagovali?
Možnost 3 je správná. Možnosti 1 a 2 jsou nesprávným postupem a neodpovídají zodpovědnému přístupu majitele ke zdraví svého zvířete.
Klasifikace zlomenin zubů je podle rozsahu zasažených tkání poměrně komplikované téma. Nám postačí pro praktické účely jednodušší rozdělení na komplikované a nekomplikované zlomeniny a zlomeniny korunky nebo kořene. Toto rozdělení pak určuje způsob ošetření.
Korunka zubu se skládá z několika vrstev: 1. sklovina, 2. dentin (zubovina), 3. zubní kanálek se zubní dření.
Podle rozsahu lze zlomeniny zubů rozdělit na stavy, kdy je
Často slýchám od svých klientů, že jejich zvíře má zlomený zub už roky, ale prý ho to nebolí a normálně kouše. Ono se opravdu na první pohled „nic neděje“. Ale opravdu jen na první pohled. Zub je živý orgán. Je zásoben prostřednictvím zubní dřeně vlastními cévami a nervy. A proto může v důsledku svého poškození odumřít. Zubní dřeň je poměrně citlivý orgán. Může být poškozena například infekcí nebo tupým nárazem do zubu. K infekci zubní dřeně a její odúmrti může dojít i po „pouhém“ odlomení skloviny a dentinu. V dentinu (zubovině) je hustá síť drobných kanálků, které komunikují se zubní dření (to je například důvod, proč nás bolí citlivé krčky zubů). A těmito kanálky mohou přicestovat bakterie až do zubní dřeně, aniž by ona sama byla otevřená.
Jak jsme si řekli, zub je živý orgán. Ve zdravém zubu mimo jiné dochází postupem věku zvířete k zužování zubního kanálku, protože přirůstá vrstva zuboviny směrem dovnitř. Proto mají mladá zvířata široký kanálek a starší zvířata naopak úzký kanálek. Když zubní dřeň odumře, k narůstání zuboviny už nedochází a kanálek se nezužuje, ale může se i rozšiřuje. To může zub oslabit a může se zlomit. Mrtvá zubní dřeň je velmi dobrá živná půda pro bakterie a protože u hrotu kořene není vzduch, jedná se především o anaerobní bakterie, které jsou příčinou závažných infekcí a nepříjemného zápachu. U kořene zubu vzniká zánět, který se může rozšířit jednak směrem do tlamky porušením parodontu zubu (závěsný aparát) a rozšířit se na ostatní zuby.
Horší situace může nastat, rozšíří-li se bakterie krevním oběhem do celého těla. Důsledkem je pak celková zánětlivá reakce organismu, případně postižení jednotlivých orgánů, jako jsou plíce, srdce, játra, ledviny a další orgány. Bohužel se jedná o situace, které nejsou na první pohled zjevné. A přičteme-li fakt, že zvířata bolest a diskomfort nedávají zcela jasně najevo, dokonce je i v mnoha případech umně maskují, důsledky zlomeného zubu mohou být v čase závažné.
Rozhodně navštívit veterináře. Ten posoudí, zda je otevřený kanálek nebo zda zlomenina sahá i pod dáseň. Čas hraje při zlomenině zubu s otevřeným kanálkem důležitou roli. Rychlé řešení (do 2-3 dnů) ošetření výrazně zjednodušuje (zubní výplň a ošetření technikou VPT vs. kompletní ošetření zubních kanálků). Zlomený zub až pod dáseň, případně zlomený kořen jsou velké komplikace, které nezřídka vyžadují vytržení zubu.
K posouzení charakteru zlomeniny zubu a výběru ošetření je nezbytný rentgenový snímek zhotovený pomocí zubního (intraorálního) retgenového přístroje. Na něm lze vyhodnotit jemné struktury zubu a jeho okolí a zvolit pro pacienta to nejvhodnější řešení.
Pokud váš veterinář nemůže vyhodnotit stav zlomeného zubu a ošetřit ho, poproste ho o odeslání ke kolegovi, který má potřebné vybavení a zkušenosti.
například když:
Pokud si Vaše zvíře zlomilo zub, neváhejte a kontaktujte veterináře (pokud řekne, že máte vyčkat, běžte k jinému). Nechte si vysvětlit všechny možnosti ošetření a především RIZIKA NEOŠETŘENÍ.