POZOR !!! Od února 2022 bude ordinace Rozárka přemístěna na novou adresu - Vrchlického 230, 533 45 Čeperka !!!

Očkování zvířete s nemocnými zuby?

Očkovat nemocné zvíře

Očkování zvířete s nemocnými zuby?

Odpovím Vám hned na začátku:

Já jsem toho názoru, že očkování zvířete s nemocnými zuby NENÍ správné.

Proč neočkovat ?

Protože:

ONEMOCNĚNÍ ZUBŮ A DUTINY ÚSTNÍ JE STEJNÉ ONEMOCNĚNÍ JAKO KAŽDÉ JINÉ!

Často se setkávám v ordinaci s touto situací: Přijde do ordinace majitel se zvířetem (je úplně jedno, s jakým) a hned hlásí: „My jdeme jen na očkování, to nebude tak dlouho trvat.“  JENŽE CO JE TO ONO „JEN“

Většina majitelů je svědomitá a ze zvyku minimálně jednou ročně navštíví svého veterináře. Nejen aby zvíře naočkoval, ale také aby zkontroloval  jeho zdravotní stav. A právě při takové kontrole se pozná, zda si Váš veterinář všímá při klinickém vyšetření i stavu dutiny ústní a zubů.

Víte, že očkovat by se mělo pouze klinicky zdravé zvíře?

Co to znamená?

To znamená jediné. Pokud je v dutině ústní nějaký problém či onemocnění, jako například záněty dásní, viklavé nebo zlomené zuby nebo silná vrstva zubního plaku a kamene, je to něco, co zvíře bolí a s čím musí denně jeho organismus bojovat. Jak potom můžeme předpokládat, že zvíře dobře zareaguje na očkovací látku? Bude očkování vůbec fungovat? Nepřitíží se mu pak? Očkování by měl  tomto případě veterinář odložit a nejprve onemocnění léčit.  Ne vždy se však tak děje. Častý scénář je takový, že veterinář zvíře prohlédne, zjistí  problém v dutině ústní, zvíře naočkuje a poté se snaží přesvědčit majitele, že by bylo dobré nemocnou tlamku řešit.

Vždyť je to postavené na hlavu?

Dokonce jsem se setkala s tím, že se veterinář do dutiny ústní ani nepodíval, vyndal z lednice vakcínu, tu aplikoval a bylo hotovo. Žádné vyšetření. A pokud ano, tak následovalo mávnutí rukou, že zubní kámen nebo zlomený zub přeci není problém, to má spousta zvířat.

A to už se vůbec nechci pouštět do hodnocení hromadného očkování psů. Nebo ano?

Jak Vám venku někde na návsi veterinář pečlivě prohlédne Vašeho psa? A nejde samozřejmě pouze o prohlídku dutiny ústní a zubů. Jak například může zvíře poslechnout fonendoskopem, když kolem štěkají psy nebo jezdí auta? Vyptá se Vás majitelů, jak se psovi daří, zda nemá nějaké potíže  (mnohdy si totiž vzpomenete, že vlastně má, ale až cestou domů)?  Jak si udělá záznam do zdravotní karty Vašeho zvířete?

Klinické vyšetření při očkování platíte svými penězi v položce Vakcinace.

Pokud by tomu tak nebylo, zaplatíte pouze aplikaci léku.  Není pro Vaše zvíře cennější kvalitní prohlídka než pouhé píchnutí vakcíny? Ono se totiž leckdy dá spoustě problémů předejít, pokud se řeší včas. A pro onemocnění dutiny ústní to platí mnohonásobně.

VÍTE NAPŘÍKLAD, ŽE APLIKOVAT OČKOVACÍ LÁTKU SMÍ POUZE VETERINÁRNÍ LÉKAŘ?

A POKUD JI APLIKUJE VETERINÁRNÍ TECHNIK, MUSÍ TAK BÝT POD PŘÍMÝM DOHLEDEM VETERINÁŘE?

Protože pouze veterinární lékař je kvalifikovaná osoba, která Vaše zvíře odborně vyšetří!

Naočkovali byste třeba zvířata s takovým nálezem? Připadají Vám zdravá?

Mně tedy NE !!!

Vlaďka Štrosová

Vladěna Stránská
MVDr. Vladěna Štrosová je veterinářka, která se věnuje veterinární prevenci a stomatologii. Učí všechny, kteří se starají o psa, kočku nebo třeba králíka, jak pečovat o jejich zuby. Smyslem její práce je včas odhalit zdravotní problémy a společně s majitelem pomoci nemocnému zvířeti.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..