POZOR !!! Od února 2022 bude ordinace Rozárka přemístěna na novou adresu - Vrchlického 230, 533 45 Čeperka !!!

Kdy mají mléčné zuby vypadnout ?

Nevypadlé mléčné zuby
mléčné zuby jorkšír

Jorkšír, 7 měsíců zuby označené hvězdičkou jsou mléčné

Už jste někdy viděli psa (nebo i kočku) s dvojitými špičáky? Mezi malými plemeny je mnoho psů s nevypadlými mléčnými zuby. Jorkšírům, čivavám, jezevčíkům a třeba i boloňákům se to stává velmi často, že jejich mléčné zuby drží na místě a ne a ne vypadnout.  A nejde jen o špičáky. Ani řezáky a třenové zuby nemusí vypadnout dříve, než se na svět proklubou druhé zuby. Takový pes pak může vypadat třeba jako žralok. Ani velká plemena nejsou ušetřena, obzvlášť ta s krátkým čenichem.

Kdy vlastně mají mléčné zuby vypadnout?

Obecně lze říci, že do konce sedmého měsíce věku psa (i kočky) by měla být výměna zubů dokončena. To znamená, že všechny mléčné zuby jsou vypadlé a všechny trvalé zuby jsou prořezané. Nicméně existují mezi plemeny i mezi jedinci individuální rozdíly. Pak platí pravidlo „jednoho zubu“. Pokud je už prořezaný trvalý (druhý) zub, ten mléčný už tam nemá být.

Proč to vlastně řešíme?  Alespoň bude mít zvíře víc zubů a bude se mu lépe kousat…

Jenže následky nevypadlých mléčných zubů mohou být velmi dramatické. Nejde jen o kosmetickou vadu…

mléčné zuby web

Jorkšír 10 měsíců, velmi časný nástup hromadění zubního plaku a vznik parodontitidy

Příroda to měla vymyšlené dobře. V období štěněcí stravy postačí pár mléčných zubů. Ty jsou křehké, tenké a moc nevydrží. Jak zvíře roste, mění se skladba jeho potravy a je třeba větších a odolnějších zubů. Proto jsou mléčné zuby nahrazeny zuby trvalými.

Myslíte si, že by se do zvířecí tlamy vešly dvě řady zubů?

Těžko.  A pokud mléčné zuby nevypadnou a zůstávají vedle těch trvalých, jsou tam pěkně namačkané. Někdy se i stane, že ten druhý zub nemá místo pro svůj růst a úplně se otočí nebo musí růst jiným směrem, než má.  A jak jsou zuby namačkané jeden na druhý, mezery mezi nimi jsou malinké.  Právě v těchto místech se hromadí velké množství zubního plaku a později i zubního kamene. A nastupuje zánět dásní a parodontitida.  A bohužel už u velmi mladých zvířat – klidně kolem desátého měsíce věku.

Stafordšírský bulteriér 6 měsíců. Mléčný špičák brání trvalému špičáku ve správném směru růstu a tlačí ho dopředu. Proto nezbývá místo zajištění dostatečného prostoru pro spodní špičák a ten tlačí do horního patra.

Už jsem se zmínila, že díky nahuštění zubů se tam ty trvalé nevejdou. Rostou si jinak, než by měly. To vede k různým vadám skusu. A vada skusu opět není jen kosmetický problém. Jak zuby nemohou dobře spolupracovat během žvýkání, neprobíhá to, čemu se říká „samočistící funkce chrupu“. A opět se hromadí zubní plak, který je příčinou vzniku zápachu a zánětu.  Navíc se může zvíře špatně rostlým zubem ošklivě kousat třeba do patra nebo do dásní.

 Pojďme si to shrnout.

  1. Mléčné zuby by neměly v tlamičce už být, pokud vedle něj roste trvalý zub.
  2. Pokud má vaše štěně ještě mléčné zuby ve věku sedm měsíců, je velmi vhodné navštívit veterináře a domluvit se na správném postupu.
  3. Zapomenuté mléčné zuby jsou příčinou vad skusu a vzniku parodontitidy.

O zapomenutých mléčných zubech Vám rád povypráví jorkšírek Tonda v  eBooku „Výpověď osmi psích pacientů…“

Vladěna Stránská
MVDr. Vladěna Štrosová je veterinářka, která se věnuje veterinární prevenci a stomatologii. Učí všechny, kteří se starají o psa, kočku nebo třeba králíka, jak pečovat o jejich zuby. Smyslem její práce je včas odhalit zdravotní problémy a společně s majitelem pomoci nemocnému zvířeti.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..