POZOR !!! Od února 2022 bude ordinace Rozárka přemístěna na novou adresu - Vrchlického 230, 533 45 Čeperka !!!

Co dělat, když si můj pes nebo kočka...

První pomoc a postup při úrazu zubů a dutiny ústní

Neváhejte s ošetřením a nečekejte, "co to bude dělat". Zánětlivé změny se dějí v kosti a nejsou vidět. Nepodléhejte alibistickým radám typu "počkáme a uvidíme". Vám by se takový přístup vašeho zubaře také nelíbil.

Zvířata si o ošetření sama říct nemůžou.

telefon pro objednání

604 273 349

ÚRAZY

I ve stomatologii existují akutní stavy, které vyžadují okamžité ošetření. Tím, že poskytnete svému zvířeti ošetření co nejdříve, můžete zachránit zuby před jejich trvalou ztrátou. Včasné ošetření je většinou snazší, pro zvíře méně zatěžující a pro vaši peněženku méně bolestné.

  • Zlomený mléčný zub
    I mléčný zub se může zlomit a bolí stejně, jako zlomený zub trvalý. Vyhledejte veterináře stomatologa a nechte zvíře ošetřit. Zlomený mléčný zub je vhodné vytrhnout co nejdříve, ještě než se u jeho kořene vyvine zánět. Ten může poškodit vývoj trvalého zubu, který je schovaný pod ním.
  • Zlomený trvalý zub u mladého zvířete (do 18 měsíců věku)
    Vyhledejte veterináře stomatologa co nejdříve. Zlomený zub se musí ošetřit včas, než dojde k úplnému odumření zubní dřeně. Nejvhodnější je nechat zub ošetřit co nejdříve, aby se zvýšila šance na zachování vitality zubu. Po 10-14 dnech je zubní dřeň nenávratně ztracena, zub odumře a bude zeslabený. Ošetření je pak komplikovanější, pacienta čeká více ošetření v anestezii nebo dokonce ztráta celého zubu.
  • Zlomený zub u dospělého psa (nad 18 měsíců věku)
    Opět platí, že zub by měl být ošetřen co nejdříve. U staršího psa je už dokončen vývoj kořene, ale regenerační schopnost zubní dřeně klesá. Proto musí být čerstvá zlomenina zubu ošetřena do dvou dnů. Pokud dojde k prodlevě, je zubní dřeň nenávratně ztracena a zub odumře. Pacienta v takovém případě čeká endodontické ošetření (vyčištění a zaplnění kořenového kanálku), které je časově i finančně náročnější.
  • Vyražený zub
    Pokud došlo k vyražení zubu, opět platí návštěva veterináře stomatologa co nejdříve. Pokud zub máte, vložte ho do polotučného mléka a přineste s sebou. Do několika hodin po úraze je možné (pokud je zub zachovaný) zub vrátit na původní místo. Pokud zub nemáte, je vhodné nechat ošetřit ránu po zubu a rentgenologicky ověřit, že v lůžku nezůstal kořen zubu.
  • Zlomená čelist
    Dojde-li při úrazu ke zlomení čelisti, jedná se o akutní stav a musíte neprodleně psa nechat ošetřit. Veterinář stomatolog je schopen na základě vyšetření a rentgenu posoudit závažnost stavu a ošetřit dutinu ústní.